Pojawienie się kolejnego guzka na miejscu wyciętego

Witam, mam 20 lat i rok temu we wrześniu został mi wycięty guzek z piersi (1-2 guzek białawy 3,0 x 2,0 cm - fibroadenoma intra et pericanaliculare). Ostatnio będąc na wizycie kontrolnej u onkologa i po zrobieniu mi usg lekarz stwierdził, że mam kolejnego guza 8mm na tej samej samej piersi. nie wiem co mam z tym robić, lekarz kazał mi przyjśc odpiero za kilka miesiecy. proszę o pomoc

Dokładnie nie są znane przyczyny tworzenia fibroadenoma w obrębie gruczołów sutkowych. Wiadomo jednak, że zaburzenia hormonalne sprzyjają powstawaniu tej patologii. Proponuję wizytę u endokrynologa - ginekologa w celu oceny profilu hormonalnego.

U pacjentek z mnogimi włókniakogruczolakami zaleca się kontrolę poziomu prolaktyny (badanie krwi) i konsultację ginekologa-endokrynologa. Jeżeli w nieodległej przeszłości usunięto Pani guzka i po badaniu histopatologicznym potwierdzono, że jest to włókniak, kolejne guzki (szczególnie jeśli są małe, nie powiększają się, mają niepodejrzany ultrasonograficznie obraz) zaleca się obserwować. W razie gdyby szybko się powiększał, wówczas konieczne jest usunięcie chirurgiczne (ew. biopsja mammotomiczna).