Pojawił mi się rumień - czy to borelioza?

Witam,

parę tygodni temu (pod koniec września) prawdopodobnie ugryzł mnie kleszcz w rękę. Wtedy prawie codziennie przebywałam w lesie, ale samego kleszcza nie znalazłam. Od około 2 - 3 tygodni na ręce pojawił się odczyn, najpierw coś jak po ugryzieniu przez komara, więc zbagatelizowałam. Odczyn się do tej pory powiększył, w tej chwili ma ok. 2, 5 cm średnicy, z bladym środkiem i czerwoną obwódką. Jednocześnie zaobserwowałam u siebie pojawianie się kolejnych takich odczynów - zwłaszcza na brzuchu, plecach, w okolicach biustu. Świeże wyglądają jak po ugryzieniu komara, te starsze zaczynają się powiększać jak ten na ręce. Inne objawy: gorsze samopoczucie, ataki choroby lokomocyjnej (wcześniej nigdy nie miałam), uderzenia gorąca, włosy mi lecą garściami... podejrzewam boreliozę. Jednakże pytanie jakie mi się nasuwa - czy na tym etapie testy dają wynik pozytywny? Czy same objawy wystarczą do postawienia diagnozy?

Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Pojawienie się rumienia (o charakterystycznej morfologii, którą Pan opisał) na skórze w miejscu ugryzienia, bądź też w innych miejscach na ciele jest cechą charakterystyczną dla ugryzienia przez kleszcza zakażonego boreliozą. W takim przypadku zalecenia specjalistów mówią, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań serologicznych, by potwierdzić zakażenie, tym bardziej, że mogą one wyjść fałszywie ujemne.

Zdecydowanie powinien się Pan zatem skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, lub na przykład specjalistą chorób zakaźnych, którzy zlecą odpowiednią dla Pana terapię antybiotykową.