Pojedyncza zmiana na udzie: czy to może być opryszczka?

Witam! Pojawiła się u mnie w połowie uda pojedyncza zmiana, miejsce wokół jest zaczerwienione, swędzące. W środku jest pęcherzyk wypełniony żółtym płynem, podobnym do ropy. Czy to może świadczyć o nawrocie zakażenia HSV2? Innych zmian nie ma.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

W przebiegu zakażenia wirusem opryzczki pospolitej najczęściej powstające zmiany przyjmują postać wysypki ze zmianami pęcherzykowymi, jednak pęcherzyki te są raczej liczne. Pęcherzyki są drobne i bolesne, skóra wokół jest zaczerwieniona. W opisanym przypadku jest mowa o pojedynczej zmianie.

Wirus opryszczki typu 2 powoduje zmiany w obrębie narządów płciowych, więc lokalizacja też raczej nie wskazuje na tego sprawcę dolegliwości. Jednak rzeczywiście w przypadku nawrotów choroby zmiany mogą pojawiać się w obrębie ud, pachwin, pośladków.

Natomiast wirus ten może powodować nawrót infekcji, szczególnie w przypadku wystapienia choroby z towarzyszącą gorączką, w wyniku ekspozycji na słońce, podczas silnych stresów, spadku odporności.

W celu potwierdzenia czy zmiana ma takie pochodzenie, czy przyczyna jej powstania jest odmienna, konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Podłoże alergiczne jest raczej mało prawdopodobne.

Pozdrawiam.