Pokruszenie zębów u 13-miesięcznego dziecka

Moja córeczka 13mc ma bardzo brzydkie ząbki u góry które jej się pokruszyły. Zostały tylko takie ostre końce. Czemu się tak stało u takiego małego dziecka. I co można dalej z tym zrobić

Polecam zgłoszenie się do dentysty - najlepiej specjalisty stomatologii dziecięcej.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
Vital-Dent.pl

Prawdopodobnie jest to spowodowane nieprawidłową higieną. Czy zęby są myte pastą z fluorem? Czy dziecko dostaje na noc kaszkę/mleko i czy po tym są myte zęby? Czy w nocy dostaje kaszkę/mleko? Jeżeli po umyciu zębów dziecko jest dokarmiane lub jest podawany napój zawierający cukier to próchnica powoduję straszną destrukcję uzębienia w krótkim czasie i zęby mleczne bardzo szybko się kruszą. Konieczna jest szybka pomoc stomatologiczna.

Witam. Prawdopodobnie ząbki Pani córeczki zaatakowała tzw.próchnica butelkowa, która dotyczy dzieci, pijące mleko, sok czy herbatkę z butelki. Cukry w nich zawarte osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli mała zasypia z butelką w buzi lub nie ma umytych ząbków przed snem jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej. O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach (próchnica butelkowa generalnie częściej dotyczy przednich zębów górnych). Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta. Może zaproponować impregnowanie ząbka roztworem azotanu srebra. Niestety po takim zabiegu ząb staje się ciemny, ale choroba nie postępuje. Pozdrawiam Krystyna Pikała