Policystyczne jajniki a ciąża

Witam. Mam obawy, że mogę być w ciąży, tylko nie wiem, czy to jest możliwe przy policystycznych jajnikach. Mam 24 lata i rok temu ginekolog stwierdził u mnie tę przypadłość. W związku z tym, że nie mam stałego partnera, lekarz wypisał mi kurację na wywołanie okresu poprzez L***. Przyjmuję ją 2 razy dziennie od 21. do 25. dnia cyklu. Od razu 26. dnia występuje krwawienie i moje miesiączki są regularne. Niestety 12.-13. dnia cyklu współżyłam z mężczyzną bez zabezpieczenia. 2 dni po stosunku bardzo bolał mnie lewy jajnik i w ogóle całe podbrzusze. 3. dnia dodatkowo czułam, że w miejscu intymnym mam ciągle wilgotno i pojawiła się czerwono-brązowa śluzowata wydzielina. Całymi dniami czytam fora internetowe i po prostu wariuję. Jedni piszą, że przy policystycznych jajnikach nie ma owulacji, czyli nie może być ciąży, a tę L*** bierze się tylko na wywołanie okresu. Tak więc nie powinnam się obawiać. Natomiast inni piszą wręcz przeciwnie, że ciąża jest bardzo możliwa, zwłaszcza gdy pojawiła się 3. dnia po stosunku ta plama. Więc jak to jest? Mam się czym martwić, czy nie? Co to za plama? Kiedy w razie czego mogę zrobić test ciążowy? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Zespół policystycznych jajników faktycznie utrudnia zajście w ciążę. Ryzyko poczęcia jest zatem znacznie niższe niż u zdrowych kobiet.

Opisywane dolegliwości nie wskazują jednoznacznie na ciążę. Zdecydowana większość kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości w pierwszych 2-3 tygodniach od poczęcia.

Wspomniane plamienie może mieć wiele przyczyn. Ze względu na towarzyszące dolegliwości bólowe można podejrzewać, że w danym miesiącu doszło jednak do owulacji, która objawiła się właśnie w ten sposób. Plamienie może być także związane z zaburzeniami hormonalnymi, nadżerką i innych chorobami ginekologicznymi. Konieczna jest wizyta u ginekologa, który po przeprowadzeniu specjalistycznego badania ustali przyczynę dolegliwości.

Domowe testy ciążowe można wykonać nie wcześniej niż po 14 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia. Testy z krwi można wykonać wcześniej, już po 8-9 dniach.

Pozdrawiam