Polineuropatia a stosowanie kwasu liponowego

pani doktor mam do Pani pytanie wjakich dawka dziennychzazywac kwas liponowy i ktory jest najodpowiedniejszy przy polineuropatii.jestem po chemiiVELCADE.Mam porazenie nerwow w stopach

Najlepiej działa kwas liponowy w formie dożylnej (preparat nazywa się Thiogamma turboset- jest to kwas tiooktanowy, ale mówiąc bardzo ogólnie i w skrócie to to samo) dawka 600 mg dobę przez co najmniej 10 dni ale można dłużej.
Są badania, że kwas liponowy w dawce 1200mg lepiej działa niż dawka 600mg a 1800 mg jest skuteczniejszy niż 1200mg. Zgodnie z CHPL dawka dobowa wynosi 600mg.
Z mojego doświadczenia wynika ( a zajmuję się leczeniem polineuropatii co najmniej 10 lat), że kwas liponowy bardzo słabo działa w formie doustnej (co można tłumaczyć wchłanialnością ok 30 % tabletki zawierającej 600mg kwasu, nie mówiąc o tabletkach zawierających 300mg kwasu liponowego).
W przypadku dużego uszkodzenia proszę się nie spodziewać cudów i nastawić na długie leczenie.

W uzupełnieniu kwas liponowy zarejestowany jest do leczenia polineuropatii cukrzycowej z zaburzeniami czucia. Po uzyskaniu pisemnej zgodny od pacjenta można stosować lek poza CHPL.