Polineuropatia czuciowo-ruchowa i zanik mięśni

Witam. mam 20 lat i od 8 roku życia jestem chory na zanik mięśni ( łydek ) polineuropatia czuciowo-ruchowa , coraz gorzej chodzę potykam się i mam strasznie chude łydki oczywiście uprawiam sport jeżdżę na rowerze po parę godzin co drugi dzień czasami codziennie , ostatni raz biegałem w podstawówce, chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś witamina albo suplement żeby wzmocnić mięśnie i poprawić siłę łydek ćwiczę resztę ciała ale boję się opinii ( bocian ) a chciałbym poprawić wygląd sylwetki .

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Polineuropatii czuciowo ruchowej nie da się wyleczyć suplementami diety. Powinien Pan być pod opieka specjalisty neurologa, który wdroży odpowiednią terapię.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.