Polip esicy i adenoma tubulare cum dysplasia epithelii mediocris gradus

Czy to nie bezpieczne? Wycięto mi polipa w esicy 3 cm wynik adenoma tubulare cum dysplasia epithelii mediocris gradus. Z jakiego powodu one rosną? Siostra mojej mamy zmarła na raka jelita grubego w wieku 65 lat , czy jest możliwe że to dziedziczne ja mam 47 lat ,prowadzę mało aktywny tryb życia. Z góry dziękuję
47 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Wycięta zmiana ma charakter łagodny, nie mniej jednak gdyby nie została usunięta w tym stadium, na jej podłożu prawdopodobnie z biegiem czasu rozwinąłby się rak. Tendencja do powstawania polipów jest pewną skłonnością dziedziczą. Do ich powstania predysponuje również dieta bogata w tłuszcz, a uboga we włókna roślinne i błonnik, otyłość, siedzący tryb życia. Dodam iż wcześnie wykryte i usunięte zmiany nie są groźne, wskazana jest więc systematyczna kontrola kolonoskopowa zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.