Polip w pęcherzyku żółciowym od 8 lat

Witam! Proszę o poradę. Mam polipa 5 mm w woreczku żółciowym już od 8 lat, często go kontroluje, nie powiększa się, lekarze - a pytałam już kilka polecają tylko kontrolować. Zauważyłam jedynie że w okolicach jesieni czuję tam dolegliwości ale łagodne, raczej jakbym czuła wątrobę nie woreczek a cały rok mam spokój czy powinnam go dalej kontrować czy jednak wyciąć? Bardzo proszę o odpowiedź

witam,
Leczenie operacyjne w przypadku polipów pęcherzyka żółciowego zaleca się w przypadku polipów objawowych, niezależnie od ich wielkości oraz w przypadku polipów bezobjawowych, gdy jest to pojedynczy polip >1 cm lub pojedynczy polip <1 cm przy współistnieniu czynników ryzyka raka pęcherzyka żółciowego (polip o szerokiej podstawie, u osób po 50. rż. i ze współistniejącą kamicą pęcherzyka żółciowego). Operacja także jest wskazana w przypadku szybkiego zwiększania się rozmiarów polipa.

W Pani przypadku należy na razie obserwować (USG co 6-12mcy)