Polipy w obrębie jelita grubego a nowotwór

Witam Mam 36 lat. Podczas kolonoskopii wykryto u mnie dwa polipy siedzace wielkosci 3mm w esicy, ktore zostaly usuniete i oddane do badania hist. Badanie bylo wykonane profilaktycznie z tego powodu, ze jestem w grupie ryzyka raka jelita grubego. Czy polipy siedzace sa zawsze gruczolakami? I drugie pytanie jak beda usuwane polipy tego typu tj. gruczolaki to jakie jest prawdopodobienstwo nowotworu jelita grubego?

Tak małe polipy mogą być zmianami zapalnymi a nie gruczolakami. Radziłbym poczekać na wynik badania histopatologicznego.
Uważa się, że im większy polip tym większe jest prawdopodobieństwo, że gdzieś w nim występują komórki nowotworowe. W polipach 3 mm to prawdopodobieństwo jest prawie zerowe, w polipach o średnicy 50mm prawie 100%.