Polipy żołądka a ryzyko raka żołądka

W ostatnim badaniu gastroskopii, które powtórzyłam po dwóch latach, pan doktor wykrył polipy, których w poprzednim badaniu nie było a tym miejscu znajdowały się punktowe nadżerki kompletne wielkości ok. 3 mm od strony krzywizny większej. Obecny wynik " Przełyk drożny, błona śluzowa przełyku zmieniona w dolnej części, niewielki obrzęk, zaczerwienienie, przekrwienie błony śluzowej na poziomie i nieco powyżej linii Z. Poszerzenie naczyń żylnych w dolnej części przełyku. Wygojona blizna po ubytku nabłonka o dł. ok. 10 mm. stycznie do linii, opisywanego w poprzednim badaniu. Na poziomie linii Z ogniskowa owalna przebudowa nabłonka (owalny, płaski polip wielkości ok,. 4-5 mm). Błona śluzowa całego żołądka ogniskowo, umiarkowanie przekrwiona, zaczerwieniona, miejscami obrzęknieta, zwłaszcza w antrum. W trzonie żołądka liczne drobne polipy wielkości od 1 do 5 mm, głównie od strony krzywizny większej obu ścian pojedyncze drobne polipy w zakresie dna i początkowej części antrum. Odźwiernik o nieco zaburzonej symetrii. Opuszka dwunastnicy bez ubytków, część pozaopuszkowa niezmieniona. Test ureazowy na HP ujemny. Badanie z 2011 roku: Przełyk drożny, błona śluzowa przełyku zmieniona w dolnej części (znaczny obrzęk, zaczerwienienie, przekrwienie błony śluzowej). Ubytki nabłonka o dł. ok. 10 mm stycznie do linii, pasmowe zaczerwienienie. Linia Z o przebiegu nieregularnym. Błona śluzowa całego żołądka rozpulchniona, ogniskowo przekrwiona, zaczerwieniona, nieregularnie ukrwiona, miejscami obrzęknięta, zwłaszcza w trzonie żołądka z punktowymi nadżerkami kompletnymi wielkości do 3 mm od strony krzywizny większej. Odźwiernik o zaburzonej symetrii, drożny, zaczerwieniony. Opuszka dwinastnicy bez ubytków pasmowato przekrwiona. Część pozaopuszkowa niezmieniona. Test ureazowy na HP dodatni (++). Nie wiem, czy ten wynik z czerwca tego roku jest lepszy od tego z 2011? Helicobakter wprawdzie znikł po antybiotykach, wygoił się przełyk, dwunastnica też ok ale co to są te polipy? Czy będzie można je usunąć pojedynczo endoskopowo czy konieczna będzie wycięcie całego odcinka gdzie znajduje się tak dużo polipów? Doktor odpowiedział mi enigmatycznie, mam poczekać na wynik hist.-pat., ale nie przybliżył mi tematu, dlatego jestem zaniepokojona. Mimo zażywania Controlocu 40 mg cały czas odczuwam pieczenie w przełyku i żołądku, burczenie, przelewanie, przez miesiąc jest też mnie o 5 kg mniej. Mam hipercalcemię, ale RTG płuc b.z., badanie przytarczyc też w normie. Dodam, że jestem obciążona genetycznie, jeśli chodzi o choroby nowotworowe. W kolonoskopii przed 3 laty stwierdzono uchyłki, badanie kontrolne za 2 lata. Mój ojciec zmarł na nowotwór jelita grubego w wieku 59 lat. Czy te polipy to coś, o co powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Joanna

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, najważniejszą i wiążącą odpowiedzią na Pani pytania będzie wynik badania histopatologicznego. Polipy żołądka nie są fizjologią. Ich występowanie jest stanem patologicznym. Tak samo jak i zmiany w nabłonku, obrzęk, zaczerwienienie, poszerzenie naczyń itd. Badanie histopatologiczne da odpowiedź, czy zmiany polipowate należą do grupy łagodnych czy złośliwych. U większości osób, u których stwierdza się nowotwór żołądka wcześniej występowały polipy. Dlatego też lekarz wykonujący gastroskopię rozszerzył badanie o pobranie wycinków. Nie jest bowiem możliwe wizualne odróżnienie zmian nowotworowych od nienowotworowych. Ewentualna dalsza diagnostyka oraz metody leczenia również zależą od wyniku hist.-pat. Jeśli wyniki będą niekorzystne - w pobranych wycinkach obecne będą komórki rakowe, konieczne będzie wykonanie badania tomografii komputerowej klatki piersiowej i brzucha, w celu stwierdzenia rozległości procesu nowotworowego. Od jego wyniku i typu histopatologicznego nowotworu uzależnia się metodę leczenia. Jeśli natomiast w pobranych wycinkach nie zostaną stwierdzone komórki rakowe, powinna być Pani pod stałą kontrolą gastrologa i przynajmniej raz w roku wykonać gastroskopię z pobraniem wycinków, celem weryfikacji i monitoringu (polipy mają tendencję do transformacji nowotworowej, co NIE oznacza, że wszystkie polipy prędzej czy później dają nowotwór!). W przypadku polipów nienowotworowych rutynowo nie wykonuje się zabiegów operacyjnych u osób, u których nie występują takie objawy jak krwawienie czy zwężenie światła żołądka. W takich przypadkach usuwa się jedynie większe polipy w trakcie zabiegu gastroskopii. Dodatkowe objawy kliniczne które Pani opisała, a zwłaszcza znacząca utrata masy ciała w ciągu ostatniego miesiąca oraz objawy dyspeptyczne (pieczenie w żołądku, "przelewanie się", itd.) mogą dawać powody do niepokoju. Wiek także jest czynnikiem ryzyka - zmiany nowotworowe rozwijają się najczęściej u osób między 60 a 80 rokiem życia. Pragnę jednak jeszcze raz podkreślić, że jedynym wiążącym badaniem jest w Pani sytuacji wynik hist.-pat. pobranych wycinków podczas endoskopii. Pozdrawiam