Położenie szyjki macicy a antykoncepcja hormonalna

Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja z położeniem szyjki macicy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Czy jej położenie zmienia się jak podczas normalnego cyklu? Zauważyłam że moja szyjka jest zlokalizowana wysoko i wg mnie jest otwarta. Czy oznacza to że ochrona nie jest lub co gorsza nie była zachowana?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Antykoncepcja hormonalna nie ma wpływu na rozwarcie kanału szyjki macicy i jej położenie względem pochwy.