Półpasiec w ciąży a zdrowie dziecka

Witam! Chciałabym zadać pytanie dotyczące półpaśca w ciąży. 11 października rozpoczęliśmy z mężem starania o dziecko. Przygotowaliśmy się psychicznie i fizycznie, (odpowiednie witaminy itp.) tym bardziej, że jesteśmy po stracie miesięcznej córeczki. Ostatni stosunek miał miejsce 15.10. 16.10, widząc na plecach dziwne wypryski, udałam się do lekarza, zdiagnozowano u mnie półpaśca. Czułam wcześniej drażliwość pleców, jednak sądziłam, że mnie delikatnie przewiało, pracowałam wcześniej na zewnątrz. Mniej więcej w tym okresie przypadała owulacja (cykl 30-32-dniowy). Nie muszę Państwu pisać jak bardzo jestem przerażona. Poinformowałam lekarza o staraniach, leczę się G***, P*** i P***. Lekarz nie chciał ryzykować z innymi lekami przed wykonaniem testu. Czy fakt, iż w dzieciństwie przechodziłam ospę pozwoli uchronić płód, o ile doszło do zapłodnienia? Czy półpasiec w ciąży jest bardzo groźny dla dziecka? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witaminy w ciąży

Witam serdecznie!

Jeżeli przechodziła ospę w przeszłości, to nie ma Pani podstaw do obaw. Półpasiec jest jedynie reaktywacją zakażenia, które przechodziła Pani w przeszłości. W czasie poprzedniej infekcji wytworzyła Pani przeciwciała, które chronią Pani organizm przed rozwojem infekcji i ewentualnym jej przeniesieniem na dziecko. Co ważne, wirus nie przechodzi w czasie takiej reaktywacji przez łożysko do płodu. Jedyną sytuacją ryzykowną dla dziecka jest okres okołoporodowy, ale do tego czasu na pewno się Pani wyleczy.

Postępowanie Pani lekarza było bardzo słuszne. Niektóre preparaty stosowane w leczeniu półpaśca mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Na szczęście na rynku znajduje się wiele preparatów, które wykazują podobny efekt leczniczy bez działania teratogennego. Jeżeli dolegliwości będą się stale utrzymywać, a test wykonany 14 dni po stosunku będzie negatywny, może się Pani zgłosić do lekarza w celu modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Wirus ospy wietrznej może pozostać w organiźmie po przejściu choroby i doprowadzić do półpaśca. Zakażenie tym wirusem w ciąży należy do rzadkości, a nawet gdyby już do niego doszło, to wtedy istnieje i tak duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się zdrowe. Przeważnie nie dochodzi do zakażenia VZV u osób z prawidłową odpornością, z wyłączeniem stanów stresu lub przy zmian spowodowanych np. starzeniem. Może wtedy dojść do reaktywacji wirusa.

Objawy półpaśca to ból, pieczenie oraz mrowienie w określonej części ciała. Może pojawić się też biegunka, gorączka, dreszcze czy mdłości. W miejscu swędzenia powstaje grudkowata wysypka, która zamienia sie w pęcherzyki, które po 7-10 dniach pokrywają się strupem i odpadają.

W Pani przypadku nie ma powodu do tak dużych obaw, bo zakażenie już wystąpiło w przeszłości i Pani organizm jest chroniony przez przeciwciała. Wirus nie przejdzie przez łożysko. Tak więc fakt, że przechodziła Pani ospę w dzieciństwie pozwoli na ochronę płodu. Niebezpieczne jest zarażenie dziecka w okresie okołoporodowym. Może wtedy wystąpić ciężkie zakażenie półpaścem, szczególnie jeśli ma ono miejsce do 10 dni porodzie. Zdarzają sie wtedy przypadki śmiertelne.

W leczeniu półpaśca u matki można zastosować wiele opcji terapeutycznych. Pani lekarz słusznie postępuje nie zalecając leków, kóre mogłyby być niebezpieczne dla płodu. W leczeniu można zastosować, poza lekami przepisanymi przez lekarz, domowe sposoby. Należą do nich jałowe okłady na zmienione chorobowo miejsca, luźne ubrania i stosowanie leków przeciwbólowych tj. paracetamol.