Pomiar ciśnienia a konieczność przyjmowania leków

Mam 39 lat. Wszystkie badania w normie. Przez cały dzień moje ciśnienie waha się w granicach 118-130/77-85 a wieczorem wzrasta czasem do 139-96 lub 138-93. Czy powinnam brać leki na nadciśnienie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, pomiary znajdują się na granicy rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Nie ma jeszcze potrzeby włączania leków, ale należy działać, aby zapobiec wystąpieniu nadciśnienia tętniczego w przyszłości (postępowanie takie jest skuteczne u 50% osób w ciągu 5 lat). Ważna jest zmiana stylu życia: kontrolowanie masy ciała, zmniejszenie spożycia soli, tłustych potraw, alkoholu, zaprzestanie palenia tytoniu, regularny wysiłek fizyczny (min. 3x 30min tygodniowo).