Pomiar ciśnienia u 18-letniego mężczyzny

Witam. Od pewnego czasu regularnie mierzę ciśnienie. Zaobserwowałem, że na dwóch różnych ciśnieniomierzach wyniki zmieniały się co minutę. Dla przykładu mierzyłem dziś ciśnienie 3 razy z przerwami minutowymi, oto moje wyniki: I - 130/85 II - 120/70 III- 117/ 67 Czy to normalne? Z każdą kolejną próbą jestem mniej nerwowy (podejrzewałem u siebie nadciśnienie, gdyż czasem mam 140-150/70-90, ale z kolejnym badaniem szybko spada).Może mój sprzęt szwankuje. U lekarza zawsze mam dużo wyższe.

Lek. Tomasz Budlewski

Ciśnienie należy mierzyć przynajmniej 5 minutowych odstępach. Proponuje udać się do lekarza kardiologa. Być może warto było założyć tzw Holtera ciśnieniowego.