Pomiar ciśnienia u 2,5-letniego dziecka

Witam,ostatnio zmierzylam cisnienie u mojego 2,5 letniego synka i wynik mnie zszokowal 198/104 puls 84 dodam ze dziecko troche sie wyrywalo jednak udalo mi sie powtorzyc pomiar za kilka minut i znow187/88 puls 102 oczywisvie udam sie z nim do lekarza jednak nigdzie nie znalazlam informacji o wart RR u dzieci.Dodam ze dziecko jest zdrowe ogolnie.Czy powinnam sie niepokoic.Bardzo dziekuje za odp

Witam. Na pewno należy powtórzyć pomiar w przychodni bądź u lekarza sprawdzonym sprzętem. Sprzęt domowy, zwłaszcza typu nadgarstkowego, zazwyczaj nie jest miarodajny u dzieci. Ponadto ważne jest uspokojenie dziecka i przygotowanie go na to badanie - spięcie mięśni zazwyczaj podnosi wartość pomiaru. Zazwyczaj pomiarów na pierwszej wizycie nie bierze się nawet pod uwagę, ponieważ są one zawyżone z powodu stresu i ruchliwości dziecka. Jeżeli dziecko nie choruje ani nie chorowało na żadne choroby nerek, serca czy poważne infekcje (np. sepsa) proszę się nie denerwować, tylko na spokojnie powtórzyć pomiar w odpowiednim miejscu.