Pomiar tętna w ciąży

Jestem w 32 tygodniu ciąży. Od około miesiąca utrzymuje mi się tętno w granicach 100-110 uderzeń/min. Dodatkowo odczuwam kołatanie serca, osłabienie, trudności w oddychaniu, skurcze mięśni, drętwienie kończyn i często wieczorami ból w klatce piersiowej. Lekarz prowadzący kilkakrotnie zwrócił na wysokie tętno, ale poza przepisaniem magnezu, nie podjął dalszego leczenia. Ciśnienie utrzymuje się na poziomie 135/85, morfologia i EKG prawidłowe. Czy tak wysokie tętno w ciąży jest w granicach normy?

Lek. Tomasz Budlewski

Większoś objawowów któe Pani opisałą często występuje u kobiet w ciąży. Prawidłowe tętno wynosi 60-100/min, więc u PAni nie jest to jakieś duże odchylenie od normy. Czy wynik morfologii jest prawidłowy? W przypadku anemii może dojśc do przyspieszenia tętna. PRoszę postępowac wg zaleceń lekarza.