Pomiar wielkości pęcherzyka ciążowego

Witam, wczoraj na badaniu USG lekarz potwierdził ciążę. Aktualny wiek ciąży wg daty ostatniej miesiączki 6 + 5. Badanie wykazało obecność zarodka CRL = 8,9 mm, obecna akcja serca 105 u/min, pęcherzyk ciążowy widoczny, owalny, ale średnica wynosi aż 37,1 mm. Jaka może być przyczyna tak dużego pęcherzyka ciążowego? Czy jego wielkość może być przyczyna poronienia czy może być to powodem nieprawidłowego rozwoju płodu?

Witam! Uwidocznienie akcji serca u zarodka jest bardzo dobrym czynnikiem rokowniczym. Niemal większość ciąż, w którym uwidoczniono akcję serca zarodka nie mniejszą niż 80/min. kończą się szczęśliwym rozwiązaniem. Uważam, że nie ma Pani większych powodów do obaw. W obecnej sytuacji powinna Pani poczekać na wizytę kontrolną, podczas której lekarz po raz kolejny oceni wielkość pęcherzyka, dzięki czemu będzie mógł porównać jego tempo wzrostu. Chciałabym również zwrócić Pani uwagę na fakt, iż pomiar wielkości pęcherzyka ciążowego wbrew pozorom nie jest prosty. Jego ocena zależy od jakości aparatu ultrasonograficznego, doświadczenia lekarza oraz kształtu samego pęcherzyka. Nierzadko przybiera on że mniej lub bardziej nieregularne kształty przez co sam wynik pomiaru zależy od miejsca, w którym się go dokona. Z tego też względu radziłabym nie niepokoić sie na wyrost i spokojnie poczekać na kolejną wizytę. Prawidłowa czynność serca, brak krwiaka pozakosmówkowego, regularny pęcherzyk żółtkowy są dobrymi czynnikami rokowniczymi. Pozdrawiam