Pomiary cukru we krwi przy cukrzycy typu 2

Przed miesiącem stwierdzono u mnie cukrzycę typu2.Diabetolog przypisał mi Glucophage 100,póżniej zmienił na 500 ale niestety z powodu skutków ubocznych tj.bóle brzucha i ciągła biegunka a poprawy żadnej nie ma. Cztery razy dziennie glukometrem badam poziom cukru,niestety wygląda na to,że ten lek na mnie nie działa.Podaję przykładowe dzienne dane: rano 111 2 godz.po posiłku 205,po obiedzie 122 po kolacji 131.W następnych dniach: 114 191 123 151 123 163 119 204 131 150 153 1643 Co mam robić?

Szanowna Pani,

Konieczna jest modyfikacja leczenia i zastosowanie leków z innej grupy, które skutecznie obniżą Pani poziom cukru we krwi, co zapobiegnie powikłaniom cukrzycy. Proszę udać się do diabetologa z zeszytem samokontroli, po zapisaniu nowych leków wartości glikemii powinny ulec poprawie, a Pani nie powinna odczuwać uciążliwych objawów ubocznych zastosowanych leków.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Równie ważne.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli