Pominęłam 2 tabletki i mam niepokojące objawy, co powinnam zrobić?

Witam, mam 22 lata, od ok półtora roku zażywam tabletki antykoncepcyjne Y**. Pierwszy raz zdarzyło mi się pominąć 2 różowe tabletki (8 i 9). Nie wiem czy dobrze zrobiłam, zażywając pominięte tabletki + bieżącą danego dnia, czyli 3 na raz! Teraz zaczynam się niepokoić, ponieważ pojawiło się krwawienie, które trwa już ponad 10 dni, a za ok. tydzień powinnam dostać ten "terminowy" okres. Słyszałam o tym, że przy pominięciu 2 tabletek może wystąpić krwawienie, ale że po 2 dniach powinno ustąpić. Zaznaczam jeszcze, że po wzięciu tych 3 tabletek zażywam dalej to opakowanie. Będę wdzięczna za szybka odpowiedź i pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W przypadku pominięcia tak dużej liczby tabletek należy odstawić dany blister, przeczekać krwawienie z odstawienia i w 8. dniu można rozpocząć nowe opakowanie.
Przyjęcie 3 tabletek naraz wiąże się z narażeniem na ich działania niepożądane. Krwawienie z odstawienia trwa kilka dni (w tym samym mechanizmie pojawia się okres w trakcie 7-dniowej przerwy), a zatem te 10dniowe plamienie jest ewidentnie zaburzeniem wywołanym jednorazowym przyjęciem tak dużej dawki hormonów.
Dla pełnego bezpieczeństwa sugerowałabym wizytę u lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam