Pominęłam 4 tabletkę - czy mogłam zajść w ciążę?

Witam, jestem zdenerwowana. Zaczęłam nowe opakowanie tabletek w sobotę, we wtorek nie zażyłam tabletki i wzięłam dwie w środę, czyli minęło 24h (o godz. 22 zażyłam tabletkę pominiętą i kolejną). W środę rano kochałam się z chłopakiem bez innego zabezpieczenia w nieświadomości pominięcia wtorkowej. Jakie jest prawdopodobieństwo iż zaszłam w ciążę? Kiedy mogę wykonać test ciążowy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwszy tydzień opakowania jest niezwykle ważny w zapewnieniu pełnego zabezpieczenia podczas całego cyklu. Pominięcie tabletki w tym czasie wiąże się z największym ryzykiem ciąży. Jest to związane z i tak niskim poziomem hormonów we krwi na skutek wykonania 7-dniowej przerwy. W przypadku przyjęcia tabletki z ponad 12-godzinnym opóźnieniem konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni.

Niestety nie jestem w stanie wyliczyć Pani procentowego ryzyka ciąży w zaistniałej sytuacji. Na Pani korzyść wpływa fakt, że stosunek miał miejsce w kilka godzin po zapomnianej tabletce. Oznacza to, że jeśli nawet doszłoby do odblokowania owulacji to najprawdopodobniej plemniki nie dożyją do tego czasu.

Testy ciążowe mają różne terminy ich wykonania. Testy z krwi można wykonać już w 10 dni po stosunku. Testy z moczu, dostępne w aptece dają wiarygodne wyniki dopiero po 14 dniach od daty ryzykownego zbliżenia.

Pozdrawiam