Pominęłam dwie tabletki - co teraz z działaniem preparatu?

Mam problem. Nie wzięłam ostatniej tabletki z pierwszego tygodnia (tabletka nr 7) i pierwszej z drugiego czyli (tab. nr 8) czyli 2 tabletek pod rząd. Czytałam, że jeśli się pominie tabletkę z 1 tygodnia to trzeba się zabezpieczać przez 7 kolejnych dni od stosunku dodatkowo, a gdy pominie się tabletkę z 2 tygodnia to wszystko jest ok. Tyle, że ja pominęłam 2 tabletki pod rząd i nie wiem jak to rozpatrywać. Dodam, że przed zapomnieniem tabletki współżyłam z zastosowaniem prezerwatywy oraz kilka dni po pominięciu tabletek również z dodatkowym zabezpieczeniem. Zrobiłam test po 10 dniach od współżycia było to 2 dni przed rozpoczęciem nowego opakowania Y** i wynik wyszedł negatywny. Miałam też brązowe plamienia, pewnie dlatego że wzięłam 3 tabletki na raz - 2 pominięte i trzecią o normalnej porze. Moje pytania to: co z działaniem tabletek? Czy zostało ono całkowicie zniesione, czy tylko zmniejszone i czy trzeba się zabezpieczać dodatkowo cały czas, czy wystarczyło tylko te 7 dni po pominięciu ostatniej tabletki z pierwszego tyg.? Aha i jeszcze jedno, biorę tabletki 24+4, czy jeśli skrócę przerwę do 2 dni żeby okres szybciej wystąpił to czy może on nie wystąpić wcale i czy wzięcie 3 tabletek na raz spowodowało działanie takie jak po zażyciu pigułki 72po? Proszę pilnie o odp.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pominięcie 2 tabletek pod rząd wiąże się ze znacznym osłabieniem działania preparatu. Jednoczesne przyjęcie kilku tabletek nie "wyrównuje" tego efektu, wręcz przeciwnie jest niewskazane ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Wspomniane krwawienie było spowodowane obniżeniem stężenia hormonów we krwi, które wynikało z nieprzyjęcia wspomnianych tabletek.

Domowe testy ciążowe dają wiarygodne wyniki dopiero po 14 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia, dlatego test należałoby powtórzyć. Ze względu na dodatkowe zabezpieczenie nie ma jednak do tego bezpośrednich wskazań. Ciąża wydaje się być mało prawdopodobna.

Przyjęcie jedynie 2 tabletek placebo może skutkować niewystąpieniem krwawienia lub tylko delikatnym plamieniem. Jeżeli termin spodziewanej miesiączki Pani nie odpowiada, może Pani od razu przejść do nowego opakowania preparatu, bez przyjmowania 4 tabletek placebo.

Tabletki antykoncepcyjne nie wykazują działania tabletki alarmowej.

Pozdrawiam