Pominęłam jedną tabletkę, 2 dni wcześniej wymiotowałam niecałe 2 godz. po zażyciu 5 tabletki. Co robić?

Witam. Mam 28 lat i mały problem. Tabletki biorę już 5 miesiąc. I właśnie 2 kwietnia w piątek zaczęłam nowe opakowanie po 7-dniowej przerwie, w której wystąpiła miesiączka. We wtorek 6 kwietnia wzięłam tabletkę (5) około godziny 20 tak jak zawsze, ale po niecałych 2 godzinach, niestety, wymiotowałam, gdyż dopadła mnie "grypa żołądkowa", i nie wiem, czy już się ta tabletka wchłonęła??? I wczoraj zapomniałam wziąć tabletkę (8), i wzięłam ją dziś po ponad 12 godzinach. I nie wiem teraz, co mam zrobić, czy brać dalej o zwykłej porze, czy na razie odstawić? Dodam jeszcze, że normalnie współżyłam z mężem bez innego zabezpieczenia. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Gosia
28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku wystąpienia wymiotów w czasie krótszym niż 3-4 godziny po zażyciu tabletki, należy zażyć niezwłocznie kolejną pigułkę. Jeśli tego nie uczyniono, to należy sytuację potraktować tak samo, jak pominięcie jednej tabletki. Zażycie tabletki z opóźnieniem większym niż 12 godzin, to także "strata" pigułki. Jednym słowem "straciła" Pani w tym cyklu aż dwie tabletki. Należy uznać, że w tym cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję - należy zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywa) do końca tego cyklu oraz podczas przerwy między opakowaniami i najlepiej przez 7 pierwszych dni zażywania pigułek z nowego opakowania. Ponadto istnieje ryzyko ciąży i przed rozpoczęciem nowego opakowania należy wykluczyć jej obecność.

Pozdrawiam!