Pominęłam kilka razy tabletkę - czy mam powody do obaw?

Witam! Biorę tabletki d******* od października 2010 r., w styczniu jechałam na wakacje i nie zrobiłam 7-dniowej przerwy, aby nie dostać okresu, więc 27.01 zaczęłam następne opakowanie. Tabletki biorę o 20.00. Podczas tego opakowania 3. dnia (29.01) zapomniałam o tabletce i wzięłam ją z 8-godzinnym opóźnieniem, czyli w niedzielę o 4.00 rano. Podczas tego pierwszego tygodnia nie odbyłam żadnego stosunku (jak i tydzień poprzedzający ominięcie tabletki). W drugim tygodniu opakowania parę razy zdarzyło mi się wziąć tabletkę z 2-3-godzinnym opóźnieniem. W niedzielę (06.02) odbyłam stosunek z zabezpieczeniem i zapomniałam wziąć tabletkę o godz. 20.00. Wzięłam ją również z 8-godzinnym opóźnieniem, czyli w poniedziałek o 4.00 nad ranem. Resztę opakowania brałam równo. Gdy skończyłam opakowanie, okresu dostałam normalnie, lecz trwał 9 dni, nie był obfity, powiedziałabym, że średni. Czy niezrobienie 7-dniowej przerwy miało wpływ na tak długi okres? Dodam, iż po tym opakowaniu odstawiłam tabletki. I drugie pytanie: czy jest możliwość, abym mogła zajść w ciążę ze względu na to, że tabletki brałam nierówno? Na ulotce jest napisane, że do 12 godzin spóźnienia jest się dalej zabezpieczonym, jednak spóźnienia zdarzyły mi się parę razy, jak napisałam powyżej. Mój mężczyzna miał prezerwatywę, ale obawiam się, że mógł mieć spermę na palcach i przenieść mi ją, chociaż mówi, że nic nie miał. Czy mam powody do obaw? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
dłuższe krwawienie z odstawienia może być wynikiem połączenia 2 opakowań tabletek. Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek było mniejsze niż 12 h, to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe. Działanie antykoncepcyjne tabletek w tej sytuacji powinno być zachowane.
Pozdrawiam