Pominęłam tabletkę i przyjęłam ją z dwudniowym opóźnieniem - co z ochroną?

Witam, mam pewien problem. Dwa dni temu czyli w środę zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej, dziś w piątek to zobaczyłam dopiero i przyjęłam tabletkę normalnie o 18 jak zawsze, a tą ze środy przyjęłam o 22 tego samego dnia. Czy jest jakieś zagrożenie? Zmniejszenie ochrony?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Prawdopodbieńswto zajścia w ciążę zależy od tego, z którego tygodnia pochodziła pominięta tabletka.

Jeżeli było to w pierwszym tygodniu to należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę a kolejne o stałej porze. Przez 7 następnych dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającycm pominięcie tabletki doszło do współżycia to istnieje ryzyko ciąży.

W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę.

Jednym z postępowań w przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu jest przyjęcie jak najszybsze pominiętej tabletki a kolejnych o stałej porze. Wówczas należy rezygnować z 7 dniowej przerwy i od razu zacząć kolejne opakowanie.

Po około 10-14 dni od stosunku proponuję wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam