Pominęłam tabletkę rigevidomu, mam plamienia - jakie jest ryzyko ciąży?

Witam, mam 34lata i od roku biorę rigevidon, zawsze regularnie o godz.20 .Wczoraj kiedy miałam wziąć 11 tabletkę z opakowania zaobserwowałam plamienie .Tabletkę przyjęłam tak jak zwykle, jednak kiedy przeliczyłam okazało się ,że jest to 10 a nie jedenasta.Czyli musiałam pominąć jedną, niestety nie umiem powiedzieć kiedy. Plamienie nadal dziś się utrzymuje. Współżyłam regularnie, więc teraz nie wiem w jakim stopniu mój cykl jest zaburzony i jak duże jest ryzyko, że zaszłam w ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Ponieważ zapomniała Pani zażyć tabletkę na początku "cyklu", ryzyko ciąży jest duże. Jeśli któregoś dnia po prostu nie wzięła Pani tabletki, to oznacza, że od przyjęcia jednej tabletki do drugiej minęło więcej niż 36 godzin. W takiej sytuacji działanie antykoncepcyjne jest zaburzone i może nastąpić owulacja. Należy do końca cyklu używać np. prezerwatywy.

Powinna Pani wybrać się do ginekologa. Jeśli od współżycia nie minęło więcej niż 72 godziny, może Pani użyć tzw. antykoncepcji po (środek na receptę). Informacje na ten temat znajdzie Pani na abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-po-a-srodki-wczesnoporonne.