Pominięcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych i przyjmowanie antybiotyku - czy mogę być w ciąży?

Trzeciego dnia cyklu byłam u ginekologa, stwierdził że mam torbiel i zalecił miesięczną antykoncepcję. Tabletki zaczęłam przyjmować od trzeciego dnia cyklu (piątku), w tym czasie chorowałam i przyjmowałam antybiotyk (do wtorku). Tydzień później (piątek i sobota) tzn. ósmego i dziewiątego dnia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zapomniałam zażyć te dwie tabletki i przyjęłam je dopiero w niedziele z niedzielną tabletką o stałej porze. Do stosunku doszło w pierwszych dniach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i w dzień, w którym zapomniałam o tabletkach. Mam pytanie czy antykoncepcja mogła zostać osłabiona i mogę być w ciąży. Dodam tylko, że nie stosowałam żadnej innej formy antykoncepcji.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Antybiotyki w większości osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas ich stosowania oraz 7 dni po skończonej kuracji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Nie zastosowała się Pani do tego zalecenia dlatego istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Zaczęła Pani przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych od trzeciego dnia cyklu oraz opuściła Pani dwie tabletki w drugim tygodniu. To również jest wskazaniem do dodatkowego zabezpieczenia.
Po około 10-14 dniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. W przypadku ujemnego wyniku proponuję wykonanie kolejnego testu za tydzień.

Pozdrawiam