Pominięcie jedenastej tabletki antykoncepcyjnej a ryzyko ciąży

Ginekologia. Zapomniałam wziąć tabletki antykoncepcyjnej 11ej. W niedziele pojawiło się plamienie, które trwa już 3 dzień. Tabletki przyjmuję już 6 lat i pierwszy raz mam plamienia. W piątek doszło do stosunku seksualnego. Powiem szczerze, że obawiam się ciąży. Tabletki dalej przyjmuje ale chodzę od tych kilku dni zmęczona i rozdrażniona. Piszę tutaj ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero za kilka dni.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Większość producentów doustnych środków antykoncepcyjnych podaje, że w razie pominięcia tabletki w drugim tygodniu, skuteczność antykoncepcji nie jest obniżona, o ile wcześniej tabletki były stosowane prawidłowo. Oczywiście zapomnianą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Plamienie prawdopodobnie spowodowane jest wahaniem poziomu hormonów, natomiast rozdrażnienie - niepewnością co do skuteczności ochrony. Proszę spokojnie poczekać do wizyty u ginekologa. Pozdrawiam.