Pominięcie jednego kanału podczas leczenia kanałowego zęba

Czy błędem w sztuce jest leczenie kanałowe trzech kanałów- podczas gdy były cztery. (czy jest błędem w sztuce nie zauważenie tego czwartego kanału?)

Jesli lekarz znalazl trzy kanaly i prawidlowo je przeleczyl,to zakladam,ze czwartego po prostu nie widzial. Zdaza sie to. Poza tym czwarty kalal nie zawsze wystepuje. Nie jest to blad w sztuce.

Witam!
Leczenie kanałowe to w ogóle trudne zadanie dla dentysty,gdyż anatomia kanałów jest dość skomplikowana,występuje też wiele anomalii! Niezbędne jest rtg,czasem w kilku projekcjach a i to nie zawsze wystarczy,by wszystko zauważyć.Bywa,że dopiero radiowizjografia cyfrowa,ew. tomografia jest w stanie coś wykryć...Inną sprawą jest wiek pacjenta-po 50 roku życia kanały mają skłonność do zwężania aż do całkowitego zamknięcia jego światła,co bardzo utrudnia albo wręcz uniemożliwia.takie leczenie! Jedynie bardzo nowoczesne systemy do leczenia kanałowego są w stanie sobie z tym poradzić! Tak więc teoretycznie można mówić o błędzie,ale w praktyce wygląda to inaczej! Pozdrawiam.

Witam. Leczenie kanałowe najlepiej powierzyć specjaliście, by wykonał je pod mikroskopem, za pomocą specjalistycznego sprzętu w innym przypadku łatwo coś przeoczyć ( trudno tu mówić o błędzie w sztuce).

Raczej rozważałbym to w kategorii powikłania , często 4 kanał można zauważyć dopiero lecząc pod mikroskopem, nie jest to wpisane w standarty leczenia w Polsce w zwiąku z czym nie możemy mówić o błędzie.