Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej

Witam, mam 20 lat. Biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. W poniedziałek zaczęłam nowe opakowanie, i wczoraj powinnam o 21 wziąć tabletkę, więc trzecią z nowego opakowania, niestety, zapomniałam i wzięłam ją równo po 12 h, o 9 rano. Wczoraj również odbyłam stosunek po południu, jakieś 6 h przed przyjęciem tabletki. Czy jest ryzyko zajścia w ciążę? Dopowiem jeszcze, iż w poprzednim opakowaniu (ostatni tydzień przyjmowania) brałam antybiotyki, nie odbywałam wtedy stosunku, a podczas przerwy między opakowaniami stosowałam dodatkową antykoncepcję (prezerwatywy). Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży?
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeżeli opóźnienie przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej nie przekroczyło 12 h, to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie. Ryzyko to rośnie, gdy upłyneło ponad 12 h, zwłaszcza, gdy jest to tabletka z początku lub końca opakowania i doszło do stosunku przed jej pominięciem. Właśnie taka sytuacja miała miejsce w Pani przypadku. W związku z tym zalecam stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez tydzień, a także konsultację ginekologiczną celem wykluczenia ewentualnej ciąży.