Pominięcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej z nowego blistra

Dzień dobry. Zapomniałam wziąć wczorajszą tabletkę. Była to pierwsza tabletka nowego blistra. Dopiero dzisiaj zorientowałam się, że pominęłam przyjęcie tabletki. Wzięłam 2 tabletki jednocześnie. Od przyjęcia ostatniej tabletki minęło ok 24 godziny, może pół godziny więcej. Dodam, że ostatni stosunek był w niedzielę. Czy powinnam się martwić?

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!
Nie napisała Pani jakie tabletki Pani przyjmuje, niemniej postępowanie zazwyczaj jest podobne:
"W przypadku pominięcia tabletki w 1. tyg.: należy przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę natychmiast po przypomnieniu sobie o pominięciu dawki, nawet jeśli oznacza to jednorazowe przyjęcie 2 tabletek. Następnie kontynuuje się przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Ponadto przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowo barierową metodę antykoncepcji np. prezerwatywę. Jeżeli w ciągu minionych 7 dni doszło do stosunku płciowego, należy wziąć pod uwagę możliwość ciąży. Ryzyko ciąży jest tym większe, im więcej tabletek pominięto i im mniej czasu pozostało do normalnej przerwy w stosowaniu tabletek." [ulotka dla pacjenta, tabl Naraya].

z poważaniem
lek. Michał Kurek