Pominięcie pierwszej tabletki po przerwie - czy mogę być w ciąży?

Zapomniałam zażyć tabletkę po 7-dniowej przerwie. Tą, która miałam zjeść w czwartek o 20., zażyłam w piątek o 16. Po paru godzinach odbyłam stosunek. Czy jest możliwość, że zaszłam w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu wiąże się z ryzykiem obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej. Dlatego istnieje pewne prawdopodobieństwo ciąży. W takiej sytuacji, jeżeli nie planuje Pani dziecka, warto pomyśleć o antykoncepcji postkoitalnej (po stosunku). Bezwzględnie należy też korzystać z dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni.

Ponieważ doszło do stosunku, po 14 dniach proponuję wykonać test ciążowy. Do badania należy użyć pierwszego porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.

W każdym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych znajduje się ulotka, która zawiera dokładną instrukcję, jak postąpić w razie pominięcia lub opóźnienia w przyjmowaniu tabletek w poszczególnych tygodniach stosowania. Gdyby kiedyś przytrwafiła się Pani taka sytuacja, należy postępować dokładnie wedłuch tych wytycznych.