Pominięcie szóstej tabletki - czy ryzyko ciąży jest wysokie?

Tabletki antykoncepcyjne biorę od roku. W piątek (piąty dzień pierwszego tygodnia) odbyłam stosunek przerywany, a szóstego dnia zapomniałam tabletki, przyjęłam ją po upływie 14 godz. od czasu w jakim powinnam ja przyjąć. Po pominięciu tabletki nie odbyłam stosunku, jak wielkie jest ryzyko ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu ciąży zmniejsza skuteczność antykoncepcji. W takiej sytuacji należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przez 7 dni. W Pani przypadku, jeżeli do stosunku doszło dzień wcześniej istnieje ryzyko zapłodnienia. Ze względu na stosunek przerywany, który nie zakończył się jednak pełnym wytryskiem ryzyko to ulega nieznacznemu zmniejszeniu. Dodatkowo, przyjęła Pani tabletkę w 14 godzinie, co oznacza, że doszło do stosunkowo niewielkiego przekroczenia bezpiecznego czasu.

Podsumowując całą sytuację, wydaje się że ryzyko ciąży nie jest duże, choć oczywiście nie możemy tego wykluczyć. W przypadku niepojawienia się krwawienia radziłabym wykonać test ciążowy dla wykluczenia ewentualnego zapłodnienia.

Pozdrawiam