Pominięcie tabletki a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dziękuję za odpowiedź. Jednak co, jeśli nie zastosowałam się do schematu? Przy pominięciu tabletki złożonej w 22 dniu faktycznie powinnam rozpocząć nowy blister. Jednak takowego nie miałam i w pierwszym odruchu automatycznie zażyłam zapomnianą tabletkę (po 13 godzinach). Kolejne wzięłam o ustalonej porze. Od tamtego momentu zachowuję wstrzemięźliwość od stosunków płciowych, skończyłam cykl, rozpoczęłam nowe opakowanie i jestem przy 6 tabletce nowego opakowania. Czy mimo tego schematu po tygodniu brania tabletek z nowego blistra mam zachowaną ochronę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Pominięcie tabletki w 22. dniu przy schemacie 21+7 oznacza, że pominęła Pani tabletkę z placebo (czyli taką, która i tak nie działa). Jeśli schemat był inny (tzn. tabletka 22. jest aktywna), to powinna Pani albo zakończyć przyjmowanie tabletek wcześniej i zrobić 7 dni przerwy, albo rozpocząć nowe opakowanie. Jeśli tak się nie stało, ochrona przed ciążą jest zmniejszona. Stosunek odbyty w 2-3 dni przed pominięciem tabletki mógł teoretycznie doprowadzić do zapłodnienia. Jeśli do ciąży nie doszło, po 7 dniach przyjmowania tabletek z nowego opakowania ochrona powinna już być pełna.