Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a ryzyko ciąży

Witam. Biorę drugi miesiąc tabletki antykoncepcyjne Novynette (miałam prawie rok przerwy, wcześniej je brałam 3 lata). Mój problem zaczął się od tego, że któregoś dnia pominęłam jedną tabletkę (zorientowałam się dopiero po kilku dniach, kiedy nie pasowało mi oznaczenie dni). Była to najprawdopodobniej ostatnia tabletka z 2. tygodnia bądź pierwsza z 3. tygodnia. Skończyłam opakowanie, lecz brałam tabletki 22 dni zamiast 21 (w którymś po prostu jej nie wzięłam). Kochałam się z partnerem bez dodatkowych zabezpieczeń (w tym dzień przed zapomnianą tabletką i kilka dni po). Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Dodam, że robiłam już 3 testy ciążowe różnych firm, wszystkie negatywne. Dziś jest 4 dzień z odstawienia a dalej nie mam okresu. Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! W opisanej przez Panią sytuacji oczywiście istnieje możliwość zajścia w ciążę, jednak w Pani przypadku z powodu trzech ujemnych testów ciążowych jest ono niewielkie. Wstępną odpowiedź na pytanie, czy jest Pani w ciąży, można uzyskać już po około dwóch tygodniach od stosunku, czyli w terminie przewidywanej miesiączki. Wtedy też testy ciążowe z moczu są wiarygodne. 100% pewność co do wykluczenia ciąży można mieć jedynie wykonując test beta HCG z krwi. Test beta HCG z krwi najwcześniej może być wiarygodny około 10 dnia od zapłodnienia. Jeżeli jednak wyjdzie negatywny, warto go powtórzyć. Pozdrawiam serdecznie!