Pominięcie tabletki: czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam. Od ok 1,5 roku stosuję tabletki Yasminelle. Ostatnio zaczynając blister pominęłam trzecią w kolejności tabletkę i zażyłam ją dopiero 20 godzin poźniej. W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie blistra współżyłam z chłopakiem. Jakie jest prawdopodobienstwo, że zajdę w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne o stałej porze. Ponadto należy stosować przez kolejnych 7 dni dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do współżycia, to istnieje ryzyko ciąży. Dlatego po około 10-14 dniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. Wcześniej może Pani oznaczyć beta-hCG z krwi. Wynik jest wiarygodny po 7-10 dniach od zapłodnienia.
Pozdrawiam