Pominięcie tabletki i pęknięcie prezerwatywy

Witam! Piszę w następującej sprawie. Moja dziewczyna od kilku miesięcy stosuje tabletki Lesinelle. Ostatnio mieliśmy dość dziwną sytuację. We wtorek wieczorem, zapomniała wziąć tabletkę (zwykle bierze ją pomiędzy 20-23). Następnego dnia przed południem wzięła tę zapomnianą tabletkę (nie jesteśmy w stanie do końca ustalić, czy od pominiętej minęło 12 godzin, być może czas ten został trochę przekroczony o kilkanaście minut). Po zażyciu tej tabletki mniej więcej w odstępie mniej więcej 1,5-2 godzin odbyliśmy stosunek płciowy, nie zakończony wytryskiem. Podczas wyjmowania penisa zauważyliśmy pękniętą prezerwatywę (prawdopodobnie pękła przy wyciąganiu penisa, choć nie ma takiej pewności 100% procentowej).

Mam w związku z tym dwa pytania.

1. Jak szybko wchłania się ta tabletka po spożyciu (czy byliśmy chronieni przez nią w trakcie tego stosunku?)

2. Jakie istnieje ryzyko wystąpienia ciąży?

Dodam, że był to trzeci tydzień brania tabletki (najprawdopodobniej była to tabletka nr 20, ponieważ dwa dni później moja dziewczyna była u ginekologa po kolejne opakowanie.

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam! Niestety opis sytuacji jest dość niejednoznaczny, zawiera wiele niejasności. Przede wszystkim nie wiadomo, ile wyniosło opóźnienie w przyjęciu tabletki. Ogólnie można powiedzieć, że uśredniony czas wchłaniania tabletki antykoncepcyjnej wynosi 3 godziny. Wg zaleceń producenta przyjęcie zapomnianej tabletki nawet w 12. godzinie od regularnej pory jej przyjęcia zapewnia utrzymanie pełnej ochrony antykoncepcyjnej. Wobec tego konieczne jest dokładne ustalenie czasu opóźnienia. Jeśli chodzi o sam stosunek to w sytuacji gdy nie dojdzie do wytrysku, a zauważy się pęknięcie prezerwatywy można mówić o niskim ryzyku zapłodnienia związanym z przedostaniem się preejakulatu do pochwy. Podsumowując, proponuję tuż przed przyjęciem pierwszej tabletki nowego opakowania wykonać test ciążowy. W przypadku wyniku ujemnego można kontynuować antykoncepcję. Pozdrawiam serdecznie!