Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam, mam takie pytanie. W pierwszym tygodniu przyjmowania tabletek (y***) doszło do takiej sytuacji: Pierwszego dnia wzięłam tabletkę o zwykłej porze (20:00), drugiego zapomniałam zażyć tabletki, tego wieczoru - ok godz 23 kochałam się ze swoim chłopakiem ( dodam, że nie doszedł we mnie). Pominięta tabletkę zażyłam dopiero trzeciego dnia (dzisiaj) razem z trzecia tabletką - przyjęłam dwie jednocześnie. Od pominięcia tabletki minęło 23 h. Czytałam ulotkę i nie wiem jak to zinterpretować - w tygodniu POPRZEDZAJĄCYM pominięcie tabletki nie doszło do stosunku, natomiast doszło do niego w dniu pominięcia tabletki - później. Czy ktoś się orientuje czy są duże szanse, że jestem w ciąży? I czy przyjmowanie dalej tabletek nie zaszkodzi ewentualnie dziecku??????? Czekam na odpowiedź Dodam, że tabletki przyjmuję regularnie już ok. 1,5 roku.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć zapomniana tabletkę a kolejne przyjmować o stałej porze. Dodatkowo przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Niestety ze względu na odbyty stosunek w dniu pominięcia tabletki istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Po około 2 tygodniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. Jeżeli wynik będzie ujemny należy go powtórzyć po tygodniu.

Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży.
Pozdrawiam