Pominięta 17 tabletka

Witam! Mam 22 lata. Przyjmuję regularnie tabletki Y*** od roku zawsze o godzinie 23. W czwartek przyjęłam tabletkę o zwykłej porze, w piątek pominęłam, a w sobotę o północy przyjęłam dwie (sobotnią oraz zaległą piątkową). W międzyczasie w sobotę rano odbyłam stosunek. Stosunki odbywałam też w tygodniu poprzedzającym. Lekarka zaleciła mi, abym pomimo wzięcia tych 2 tabletek potraktowała piątek jako pierwszy dzień 7-dniowej przerwy i następnie wzięła nowe opakowanie. Do tej pory nie dostałam okresu. Czy w tej sytuacji krwawienie może być opóźnione przez wzięcie tych 2 tabletek w trakcie przerwy? Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? I po ilu dniach powinnam zacząć się obawiać i zrobić test ciążowy? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienie może być opóźnione lub nie wystąpić wcale. Mimo to nie może Pani wydłużyć przerwy powyżej 7 dni (licząc od piątku!). Oznacza to, że pierwszą tabletkę nowego opakowania powinna Pani przyjąć w piątek! Jeśli tak właśnie Pani postąpi ryzyko zajścia w ciążę nie będzie zwiększone.

Test ciążowy oczywiście może Pani zrobić. Wynik wiarygodny można uzyskać już 10 dnia po stosunku.