Pominięta 4. tabletka z blistra - czy powinnam skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Witam, od ponad 2 lat biorę tabletki i po raz pierwszy zdarzyło mi się zapomnieć wziąć o właściwej porze. Powinnam wziąć 4. tabletkę w sobotę o godzinie 22. Wzięłam ją dopiero w niedzielę o 9.40. Teoretycznie nie minęło jeszcze 12 godzin, bo zostało 20 minut, ale to jest bardzo cienka granica. Ostatni stosunek odbył się w poniedziałek, czyli 5 dni wcześniej. Czy jest prawdopodobieństwo ciąży? Czy powinnam dalej przyjmować tabletki o normalnej porze i stosować dodatkowe zabezpieczenie? Czy powinnam zgłosić się po tabletkę "po" i czy ona w ogóle coś da, skoro od stosunku minęło 6 dni? Dziękuję z góry za pomoc
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ponieważ nie minęło 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna tabletek nie jest zmniejszona. Nie musi się Pani obawiać ciąży. Nie trzeba też stosować dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą przez kolejne dni. Tabletki należy przyjmować regularnie o wyznaczonej wcześniej godzinie.

Antykoncepcja postkoitalna (po stosunku) jest skuteczna do 72 godzin od współżycia. Na pewno nie zadziała kika dni później.
Więcej informacji na temat antykoncepcji postkoitalnej znajduje się na stronie http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-postkoitalna