Pominięta siódma tabletka antykoncepcyjna a stosunek

Witam! Zapomniałam zażyć siódmą tabletkę z opakowania Microgynon 21. W tygodniu poprzedzającym doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Czy należy tą tabletkę liczyć jako pominiętą w pierwszym tygodniu, jeżeli nie zrobiło się siedmiodniowej przerwy pomiędzy opakowaniami? Czy ryzyko zajścia w ciążę jest duże? Pozdrawiam

Witam! Nie przyjęcie tabletki w pierwszym tygodniu zawsze wiąże się z ryzykiem ciąży. W takim przypadku zalecana jest przez siedem kolejnych dni dodatkowa metoda antykoncepcji np. w postaci prezerwatywy. W przypadku preparatu Microgynon 21 uznaje się że skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana jeśli pominiętą tabletkę przyjęło się przed upływem 36 godzin od ostatniej tabletki. Ryzyko ciąży zależy więc od tego kiedy przyjęła Pani kolejną tabletkę. Jeśli przyjęła ją Pani przed upływem tego czasu nie ma się czym niepokoić. Mimo iż nie zrobiła Pani siedmiodniowej przerwy między opakowaniami należy uznać, że pominęła Pani preparat w pierwszym tygodniu. Polecam więc po 14 dniach od stosunku udać wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny należy udać się do ginekologa w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Pozdrawiam