Pominięta tabletka antykoncepcyjna w 3 tygodniu

Witam! Pominęłam 17 tabletkę w 3. tygodniu (biorę tabletki N*** o godz. 21:00), przypomniałam sobie o tym dopiero na drugi dzień o 21 i zażyłam 2 tabletki - 17. i 18. na raz. Odbyłam stosunek płciowy ze swoim chłopakiem bez zabezpieczenia na 4 dni przed nieprzyjęciem tabletki i tydzień przed. Czy jest ryzyko ciąży, czy mam od razu po skończeniu starego opakowania rozpoczynać nowe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W opisanej sytuacji nie wystąpiło istotnie zwiększone ryzyka zajścia w ciążę. Obecnie należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek bez robienia przerwy. W takiej sytuacji będzie mogła Pani dalej współżyć bez stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Zapomniane tabletki są najbardziej niebezpieczne na początku blistra i pod jego koniec (jeśli robimy przerwę), gdyż dni bez przyjętych hormonów są wtedy położone blisko w czasie z siedmiodniową przerwą, niejako ją wydłużając. Dlatego zalecam nierobienie przerwy w bieżącym cyklu.

Pozdrawiam serdecznie!