Pominięta tabletka antykoncepcyjna w trzecim tygodniu

Rozpoczęłam branie pigułek antykoncepcyjnych S*** (pierwsze opakowanie) w pierwszym dniu okresu. W trzecim tygodniu (nie pamiętam, w którym dniu) zapomniałam jednej tabletki. Zażyłam ją następnego dnia razem z kolejną tabletką. Ostatnią tabletkę z pierwszego opakowania wzięłam w czwartek. W sobotę dostałam okres. W niedzielę rano (2 dzień okresu) uprawiałam sex bez dodatkowego zabezpieczenia. W niedzielę wieczorem wzięłam pierwszą tabletkę z drugiego opakowania i do tej pory regularnie przyjmuję tabletki. Czy ryzyko zajścia w ciążę jest duże?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ryzyko zajścia w ciążę w Pani przypadku nie jest wysokie. Przy istotnych nieregularnościach w przyjmowaniu tabletek w trzecim tygodniu, a taką jest zapomnienie nawet jednej tabletki, zaleca się nierobienie przerwy tygodniowej i rozpoczęcie kolejnego opakowania zaraz po zakończeniu poprzedniego. Idea jest taka, aby nie występował okres dłuższy niż siedem dni, w którym nie przyjmuje się tabletek, gdyż może to doprowadzić do owulacji.

Pani co prawda nie rozpoczęła przyjmowania tabletek zaraz po zakończeniu poprzedniego opakowania, ale przerwa trwała jedynie dwa dni. Nie pamięta Pani, w którym dniu doszło do zapomnienia tabletki, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że od tego dnia do niedzieli, kiedy rozpoczęła Pani kolejne opakowanie nie minęło więcej niż siedem dni. Nawet jeśli było to osiem-dziewięć dni, to tabletki brane w środku tego okresu powinny zmniejszyć szansę wystąpienia owulacji.

Tak czy inaczej zalecam wykonanie testu ciążowego po zakończeniu bieżącego opakowania tabletek, tj. w trzy tygodnie po stosunku, oraz powstrzymanie się od współżycia lub stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy do momentu wzięcia siedmiu tabletek w regularny sposób, czyli przez tydzień licząc od niedzieli, jeśli tylko znów nie zapomni Pani o tabletce.

Pozdrawiam serdecznie!