Pominięta tabletka - czy jest ryzyko ciąży?

Witam. W pierwszym tygodniu pominęłam tabletkę, a konkretnie 2. dnia. Wzięłam ją kolejnego dnia, po 12h wraz z tabletką, którą miałam wziąć tego dnia. Kolejnego dnia współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia. Moje pytanie jest takie, jakie jest prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży? Wspomnę, że tabletki biorę od 2 lat. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W przypadku, gdy przyjęcie pominiętej tabletki miało miejsce do 12h uznaje się, że zabezpieczenie jest pełne. Jeżeli przyjęła Pani tabletkę w okresie niewiele dłuższym niż 12h ryzyko ciąży nie powinno być istotnie większe.

W przypadku dłuższego okresu niż 12 h wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez 7 dni (trzeba pamietać, że plemniki mogą przeżywać w  drogach rodnych do 72 h).

Ogólnie rzecz biorąc ryzyko zajścia w ciążę przy jednej pominętej tabletce jest małe, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę wykonać test ciążowy (najlepiej w czasie spodziewanej miesiączki).

Pozdrawiam serdecznie!