Pomniejszenie tarczycy a leki

Tsh4.490(norma0.270-4.200)Ft3 3.36 Ft4 1.30 oraz pomniejszona tarczyca. Po wizycie u endo. nie otrzymalam lekow. Czuje sie zle bole glowy sennosc ciagle zmeczenie bole miesni pieczenia miesni . Czy te objawy moga byc od tarczycy

Witam Pani a,

Wyniki badań wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Za małą tarczycę przyjmuje się tarczycę o o bjętości < 8 ml (7ml) w zależności od podręcznika do endokrynologii. Część objawów jak najbardziej może wynikać z niedoboru tkankowego hormonów tarczycy o którym w Pani przypadku świadczy nieco podwyższony poziom TSH> Średnie wartości TSH u osób zdrowych w Pani przedziale wiekowym wynoszą ok. 1,5. Jeśli planuje Pani ciążę, to należałoby włączyć leczenie lekiem w małej dawce, podobnie jak w przypadku występowania objawów niedoczynności tarczycy,tak , aby TSH obniżyć przynajmniej do ok. 2,5.
Senność i zmęczenie to jedne z typowych objawów niedoczynności tarczycy. Jeśłi chodzi o bóle mięśni i pieczenie warto oznaczyć dodatkowo mioglobinę i kinazę kreatynową.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz