Pomoc dla 28-letniego mężczyzny z osobowością dyssocjalną

Czy istnieje skuteczna terapia dla osob z osobowoscia dyssocjalna? Niedawno po 5 miesiacach rozstalam sie z partnerem. Bylo to dla mnie stresujace i spotkałam sie z psychologiem. Powiedzial, ze prawdop. moj byly chlopak ma osobowosc dyssocjalna. Ma 28 lat, czy jest juz za pozno na terapie? Wie, ze cos jest nie tak (zmienia prace, kiedys powiedzial, zebym sie lepiej z nim nie zadawala, przyznal, ze nie odczuwa empatii), ale zaraz to jakos tlumaczy. Mnie nie poslucha. Kto i jak moglby go zachecic?

Dzień dobry!

Psychoterapia zaburzeń osobowości zazwyczaj jest długotrwała, ale może być skuteczna. Pierwszym warunkiem jest jednak dobrowolne zgłoszenie się na terapię, zauważenie własnego problemu i motywacja, potrzeba zmiany. Nie jest możliwe zmuszenie nikogo do pracy nad sobą, jeśli ta osoba sama nie będzie miała takiego pragnienia. Jednocześnie również ciężko "na odległość" zdiagnozować kogokolwiek. Zachowanie i cechy Pani byłego partnera nie muszę świadczyć o zaburzeniach osobowości - ludzka psychika jest złożona i diagnoza rzadko jest tak szybka, prosta i oczywista. Domyślam się, że osoba byłego partnera wciąż jest dla Pani ważna, wraca Pani do niego myślami i wspomnieniami. Może warto zastanowić się, dlaczego? Jak radzi sobie Pani z Waszym rozstaniem?

Pozdrawiam!

Zaburzenia osobowości poddają się psychoterapii. Można pracować nad sobą, swoim zachowaniem, empatia, umiejętnością zachowań społecznych. Najważniejszą jednak rzecza jest to, że sam zainteresowany mus mieć motywację i chcieć się zmienić, bo to dość długa i intensywna praca, która tylko wtedy ma szanse na powodzenie.