Pomoc i informacje o ADHD

Jakiś czas temu zdałem sobie sprawę, iż mam ADHD. Pisząc, że zdałem sprawę, właściwsze byłoby stwierdzenie, iż odkurzyłem starą chorobę z dzieciństwa, z którą jak już myślałem pożegnałem się na dobre, jak się niestety wydaje bez wzajemności... Wtedy, a były to lata 80., byłem dzieckiem ze stwierdzoną nadpobudliwością. Gdybym urodził się kilka lat później, zapewne zasłużyłbym na pełny ADHD-owski tytuł, przy odrobinie szczęścia podjąłbym leczenie, a przynajmniej zorientował się, że moje problemy nie zniknęły wraz z uzyskaniem dowodu osobistego, a tak cóż... Przez ostatnie lata leczyłem się na "depresję" z dość mizernym skutkiem, ADHD nie leczyłem, bo wszak "wyrosłem z dziecięcej choroby". W międzyczasie zdołałem zakończyć większość moich związków i oblać dwa kierunki studiów, o moim tzw. chaosie codziennym nie wspominając (nie ma to jak znaleźć zgrabne wytłumaczenie dla swojego lenistwa;).

Nie twierdzę oczywiście, iż między opisanymi przeze mnie przykładami istnieje proste przełożenie na skutki ADHD, zdaję sobie sprawę, iż to zbyt duże uproszczenie. Jeśli dodamy jednak do tego fakt, iż jakiś czas temu próbując rzucić palenie przy pomocy preparatu Z****, odczułem dużo większą poprawę mojej kondycji psychicznej niż po latach stosowania f********* czy też e******, to zdarzeniem niewątpliwie daje do myślenia. Jestem już tym wszystkim zmęczony... bardzo. Lekarz, z którym ostatnio próbowałem porozmawiać o ADHD, stwierdził, iż mam "nietuzinkową osobowość", ale na "leczenie C****** mu nie wyglądam"(sic?). Z rad, których mi udzielił, wynikało, iż C****** to lek niesprawdzony (stosowany zaledwie od 5 lat) oraz że jeżeli już tak "bardzo się uparłem na C******, to powinienem spróbować u lekarzy przepisujących kuracje zastępcze dla heroinistów (?!), bo on sam nie zniża się do wypisywania recept na "narkotyczne leki".

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W każdym przypadku stosowania leków musi istnieć ku temu przesłanka w postaci pewności rozpoznania. Z tego, co Pan pisze, lekarz Pana prowadzący (psychiatra czy lekarz rodzinny?) nie znalazł podstaw, objawów, które mogłyby sugerować rozpoznanie ADHD. Co oczywiście nie oznacza, że nie cierpi Pan z powodu tej jednostki chorobowej.

W pierwszej kolejności proponowałbym zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego, w celu konsultacji ze specjalistą, który byłby wykonać z Panem pełne badanie psychiatryczne, odpowiednie testy, mogące potwierdzić zaburzenie.

Lek, o który Pan prosi, zawiera substancje psychostymulujące i jego przyjmowanie wiąże się niestety z pewnymi działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić u danych pacjentów, dlatego też przed jego przepisaniem tak ważne jest zebranie dokładnego wywiadu i badania psychiatrycznego.

Niestety nie mogę podać informacji na temat placówek i lekarzy świadczących usługi w zakresie leczenia ADHD. Jednak sądzę, że w każdej poradni psychiatrycznej (nie jest wymagane skierowanie od lekarza POZ) uzyska Pan pełną poradę. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.