Pomoc osobie chorej na schizofrenię i jej bliskim

Mieszkam obecnie z chłopakiem, którego brat cierpi na schizofrenię. Od lat nie wystąpiły u chorego napady psychotyczne, ale unika on pracy. Wstaje codziennie o 12:00, krzycząc na mamę, że zbyt głośno się zachowuje. Rodzice nie chcą, aby miał on stwierdzoną trwałą niezdolność do pracy, uważają, że to uniemożliwi mu znalezienie pracy. Ale on tej pracy nawet nie szuka, co więcej, nawet załatwiona praca "po znajomości" jest dla niego przerażająca. Jak pomóc mojemu chłopakowi i samemu choremu?

Witam. Orzeczenie z ZUS (za którym stoją specjaliści) określa możliwości chorego czy jest zdolny czy nie do pracy. Są zakłady pracy w niektóych miastach zatrudniające osoby chore. Z kolei jeśli nie jest zdolny do pracy to dla takich osób dą środowiskowe domy samopomocy. Z tą kwestią można udac się do ośrodka pomocy społecznej czy do urzedu miasta/ gminy.
Magdalena Brabec

Prawdopodobnie rodzice "wypierają" chorobę syna lub nie mają wiedzy,rodzina i pacjent powinni otrzymać solidną edukację na temat choroby ,przebiegu ,leczenia i rokowania od lekarza psychiatry,przebieg choroby jest dość indywidualny, a możliwości funkcjonowania w życiu są na różnym poziomie.Potrzebna konsultacja doświadczonego lekarza.