Cukrzyca a agresywne zachowanie

Dzien dobry Mam powazny prblem w domu rodzinnym .A mianowicie tata ma cukrzyce i 70 lat od pewnego czasu dziwnie sie zachowuje boi sie sam wychodzic z domu raz placze a raz dopada go szal bo inaczej nazwac tego nie moge .Razu pewnego wyciagna noz i grozil :( prosze jak moge mu pomoc ?Lekarz rodzinny powiedzial ze to normalne przy cukrzycy ale w wiecznym strachu nie mozna tak zyc :( dodam ze tata nie chce isc do lekarza
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Jeśli ojciec nie chce spotkania z lekarzem, być może pomocny byłby psycholog? Wesprze ojca w radzeniu sobie z chorobą, pomoże opanować objawy lęku, rozpoznawać momenty napadów i radzić sobie z nimi. Wesprze także Pana i pomoże nauczyć się stawiać adekwatnie granice.

0

Dzień dobry. Proszę skontaktować się z psychologiem, który zajmuje się wsparciem dla bliskich lub opiekunów osób chorujących przewlekle. Pomocne będą wskazówki jak doraźnie radzić sobie z zachowaniami niepożądanymi , aby ich nieświadomie nie nasilać i jak radzić sobie w trudnej roli osoby opiekującej się chorym. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

0

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, psychologiem w Poradni Zdrowia Psychicznego aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy, zwłaszcza że zachowanie Państwa ojca stało się nieprzewidywalne. Do lekarza psychiatry skierowanie nie jest konieczne. Pozdrawiam serdecznie

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty