Pomoc w alkoholiźmie męża

Mój mąż jest alkoholikiem . Nawet żadne groźby mu nie pomagają . Co mam zrobić ??

Witam Panią,

Nakłonienie osoby uzależnionej do leczenia nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim nie powinna Pani stosować gróźb bez pokrycia. Alkoholik jak dziecko sprawdza granice do jakich może się posunąć. Jeżeli słyszy od żony "jeśli nie przestaniesz pić to odejdę" i nadal pije a żona nie odchodzi, to uczy się że wcale nie musi zmieniać swojego zachowania bo żona i tak nie odejdzie. W nakłanianiu alkoholika do leczenia najważniejsze jest postaranie się by doświadczył problemu. Aby podjąć decyzję o zmianie zachowania alkoholik musimy uznać istnienie problemu alkoholowego (obrazowo rzecz ujmując, nie zaczniemy naprawiać skrzypiących drzwi, jeśli nie usłyszymy, że skrzypią). Kiedy i jak alkoholik może doświadczyć czy też zobaczyć konsekwencje swojego problemu? Na przykład wtedy kiedy po alkoholowej libacji obudziłby się na klatce schodowej, brudny i nieładnie pachnący. Jednak kiedy budzi się w swoim łóżku, przebrany i w miarę umyty uważa, że nie jest z nim tak źle. Nikt nie lubi jak członek jego rodziny śpi pod drzwiami (co ludzie powiedzą?) dlatego też bliscy często zacierają ślady picia alkoholika pozwalając mu wierzyć, że jeszcze nie jest tak źle. Poza tym bardzo często próbujemy skłonić osobę uzależnioną do leczenia wtedy kiedy jest pod wpływem alkoholu. Wtedy tłumaczymy, doradzamy, nakłaniamy, pokazujemy straty związane z piciem, często krzycząc, rzucając oskarżenia i groźby bez pokrycia. Natomiast kiedy alkoholik kończy swój ciąg i następuje okres utrzymywania przez niego abstynencji cieszymy się, że nie pije i nie podejmujemy z nim tematu uzależnienia, łudząc się, że tym razem może zrozumiał i przestanie pić. Jednak tak się nie dzieje. Lepiej jest rozmawiać, kiedy osoba jest trzeźwa, na spokojnie i w przyjaznej atmosferze.

To tylko niektóre sposoby postępowania z alkoholikiem, które mogą stanowić dla Pani jakąś wskazówkę. Nie wiem, czy będą dla Pani przydatne, ponieważ, nie wiem dokładnie jak sytuacja wygląda w Pani rodzinie. Dlatego zachęcałabym, żeby udała się Pani do specjalisty terapii uzależnień, z którym omówi Pani swoją sytuację i wypracuje konkretne sposoby postępowania z uzależnionym mężem.

Pozdrawiam,
Monika Wysota

Zadbać o siebie, postawić jasne granice, nie brać odpowiedzialności za picie męża, a najlepiej poszukać dla siebie grupy wsparcia- dla rodzin alkoholików i/lub osób współuzależnionych.